BOOSTA DITT LYMFSYSTEM med Karin Björkegren Jones sön 14 sept kl 11— 16
Upplever du att du är svullen i kroppen? Blir du ofta sjuk och drabbas av återkommande infektioner. Gör det ont i kroppen? Känns den tung och vätskefylld? Det kan bero på att ditt lymfsystem är trögt och nedsatt. Lymfsystemet är ett viktigt reningssystem i kroppen. I den här workshopen får du lära dig att boosta ditt lymfsystem, som också har en viktig roll för ditt immunförsvar.
Workshopen är en givande och läkande upplevelse för hela dig. Det finns massor du kan göra för att få bättre flöde; andningsövningar, lymfyoga och egenvård är några av de redskap som du kommer lära dig mer om. Du får kunskap om hur du kan väcka liv i ett trögt lymfsystem, ta hand om det över tid och på det sättet må bättre och hålla dig frisk.
Om Workshopen
Det är en praktisk workshop där du rör på dig, så mjuka, bekväma kläder och bara fötter rekommenderas. Rörelserna är mjuka och förhållandevis enkla — alla kan göra dem. Det blir också mycket andningsövningar och egenvård. Föreläsningen om lymfsystemet vävs in i övningarna, så du lär dig i praktiken hur du ska göra samtidigt som du får förståelse för varför.
Om Karin Björkegren Jones
Karin Björkegren Jones är journalist och författare. Karin har själv utövat bland annat Ashtangayoga i 25 år och är utbildad yogalärare i flera andra typer av yoga. Sedan 2001 har hennes arbete främst varit inriktat på yoga och hälsa. Hon håller populära workshops inom yoga, bäckenbottenträning och hur du tar hand om ditt lymfsystem – både i Sverige och utomlands.
Hon har även skrivit ett flertal (17) böcker om allt från yoga och bäckerbottenträning till hennes personliga resa om när hon drabbades av bröstcancer. Det kvinnliga perspektivet är en genomgående röd tråd genom allt Karin lär ut, skapar och skriver. I hennes egna ord: ”Feminism finns som en röd tråd i allt jag gör och gjort. Vi är så fria i livet som vi är fria i våra kroppar. Med hjälp av yoga kan vi uppnå positiv kroppsuppfattning och hälsa.”
I januari 2014 blev Karin tilldelad tidningen Hälsas pris ”Guldäpplet 2013”. Karin har även blivit nominerad till tidningen M-Magasins pris ”Vardagshjälte” med motiveringen: ”Hon visar vad yoga kan betyda i lust och kanske särskilt i nöd, speciellt för oss kvinnor i medelåldern. Yoga i klimakteriet, knipyoga, kärleksyoga – och yoga när man är drabbad av cancer. Hon går före och visar vägen till mer harmoni i vardagen.”
Var: Ashtanga Yoga Shala När: Sön 14 sept Tid: 11 - 16 med lunchpaus kl 13-14 Pris: 900:- Var: Generalsgatan 2, Gamla Väster, Ingång Grynbodgatan 12, tryck på ”yoga shala” vid porten. BOKA Frågor till Åsa Hermansson på asa.hermansson@ashtangashala.se Bor du inte i Malmö och letar billigt och centralt boende rekommenderar vi Hotel N´Hostel 10 min promenad från Shalan.